از سرزمین ابری

خاطرات و مشاهدات فرزند سرزمین آفتاب از سرزمینی ابری

تمام شدن SFI..............
ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: sfi ، kommun ، اقامت ، زبان سوئدی

هورااااااااااااا امروز خیلی خوشحالم، نیشخند

امروز نتایج امتحان SFI رو زدند، بالاخره Kurs D رو هم تمام کردم. آخیش احساس راحتی و سبکی می کنم

برای اون دسته از دوستایی که نمی دونند توضیح  بدهم که SFI مخفف عبارت "Svenska För Invandrare" هست، یعنی "زبان سوئدی برای مهاجرین".

در این مورد بعدا مفصلا توضیح می دهم ولی یه توضیح کوتاه اینکه در کشور سوئد علیرغم اینکه نزدیک به 80 تا 90 درصد مردم زبان انگلیسی رو می فهمند و تعداد زیادیشون به انگلیسی تسلط کامل دارند، ولی روی زبان خودشون تعصب خاصی دارند و یکی از عواملی که باعث می شه شما رو در اجتماعشون بپذیرند اینه که به زبان سوئدی مسلط بشید.

به همین خاطر کلاسهای زبان سوئدی به صورت رایگان در تمامی Kommun ها (Kommun ارگانی شبیه شهرداری در ایران است) برگزار می شه، که اگر ویزای اقامت بلند مدت داشته باشید، می تونید به Kommun محل اقامت خودتون مراجعه  کنید و درخواست شرکت در کلاس رو بدهید، وقتی که SFI ظرفیت پذیرش شما رو داشته باشه یک نامه به آدرستون پست می شه و از شما جهت مصاحبه دعوت می شه که البته این هم بستگی به شرایط شهر محل اقامتتون داره، توی بعضی شهرها باید ماهها منتظر جای خالی بمونید و درخواست برای SFI  بالاست ولی بعضی شهرها به سرعت شما رو می پذیرند، پس اگر شرایط شرکت در کلاسها رو دارید (ویزای اقامت بلند مدت یا اجازه اقامت دائم در کشور سوئد) سریعتر اقدام کنید.

کلاسهای SFI در چهار سطح برگزار می شه که مدت زمان حضور شما در هر سطح بستگی به پیشرفت و پشتکار خودتون داره، من بعضی ها رو دیدم که دو سال توی SFI مونده بودند ولی من حدود 6 ماه و نیمه تمام کردم، بعضی ها هم که آشنایی اولیه به زبان سوئدی دارند خیلی زودتر تمام می کنند، مثلا 1 ماهه!!! همه چیز بستگی به خودتون داره.

تا جایی که من شنیدم، روال کلاسها از  Kommun  تا Kommun  دیگه متفاوته ولی معمولا کلاسها به صورت روزانه 3 الی 3.5 ساعته و 5 روز در هفته برگزار می شه.

باز هم در این مورد در پستهای بعدی بیشتر توضیح می دهم. 

 فعلا بای بای

 


 
کمی در مورد خودم
ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: شیراز ، روز شیراز ، 6 ماه شب ، شش ماه شب

سلام دوستان

لازم می دونم به عنوان دومین پست یکمی خودم رو معرفی کنم

من فرزند سرزمین آفتاب هستم فرزند شیراز شهری که به آفتاب جنگش معروفه!! و حتما شما هم شنیدید که شاعر می گه:

شیراز رو می گن نازه واسه ی آفتاب جنگش

                                                         قلبها رو بهم گره می زنه تیشه تنگش

وای که چقدر دلم هوای شیراز رو کرده، مخصوصا توی این هوای اردیبهشت ماه و راستی امروز روز شیرازه، 15 اردیبهشت ماه روز شیراز نامگذاری شده، حتما امروز خیلی برنامه ها توی شیراز بوده، احتمالا فردا هم ادامه داشته باشه... 

اگه رفتید و بهتون خوش گذشت یادی هم از من بکنید و واسم دعا کنید که بتونم به زودی شیراز عزیزم رو دوباره ببینم....

آره من واقعا شیراز رو دوست دارم و به نظرم بهترین نقطه زمینه :D

الان در کشور سوئد زندگی می کنم، کشور سرما و برف..... یه زمستان خیلی خیلی طولانی رو پشت سر گذاشتیم...

راستی همین اول بگم که توی سوئد به هیچ عنوان 6 ماه شب و 6 ماه روز نیست و این یه باور اشتباهه که مخصوصا توی ایران خیلی ها به اشتباه بیان می کنند.

اینجا زمستانها شبهای طولانی داره و تابستانها روزهای طولانی، توی پست بعدی اطلاعات بیشتری در مورد سوئد می ذارم...

برمی گردم، به زودی....


 
سلام و خوش آمد !!!!
ساعت ٤:٠۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: شیراز ، سوئد ، سرزمین آفتاب ، سرزمین ابری

 سلام سلام سلام سلامی به خوشی عطر بهار نارنج شیراز که الان چند وقتیه که ازش دورم، سلام بهاری از نوع بهارهای شیراز عزیزم به همه دوستان

این اولین نوشته من در این وبلاگه، احساس خوبی دارم، فکر می کنم یه عالمه حرف نگفته دارم و دوست دارم تجربیاتم رو در اختیار بقیه بذارم، 

خوب به عنوان اولین پست به خودم خوش آمد می گویم و البته به شمایی که الان این مطلب رو می خونید هم خوش آمد می گم و امیدوارم اوقات خوشی در این پرواز.... نه....  اون قضیه اصلا کلا یه چیز دیگه ست....

کیه؟؟؟؟ کی بود؟ who is this???

نه من خوبم :D

خوش باشد و به امید روزهای پر از شادی برای شما دوستان خوب

بر می گردم، به زودی....