از سرزمین ابری

خاطرات و مشاهدات فرزند سرزمین آفتاب از سرزمینی ابری

نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت سوم)
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: تعطیلی در ماه جولای در سوئد ، lagom در رفتار سوئدیها یعنی ، فرهنگ مردم سوئد ، خرید از ikea در سوئد

در ادامه دو پست قبلی، چهار مورد دیگر را که قبل از آمدن به سوئد باید در نظر داشته باشید برایتان ترجمه می کنم و می نویسم:

نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت سوم، موارد 9 تا 12)

9-بسیاری از کسب و کارها در ماه جولای تعطیل می شوند.

خیلی دور از ذهن نیست اگر درماه جولای رستورانها و یا فروشگاهها برای مدت یکماه تعطیل شوند. در ماه جولای معمولا کارمندان 4-6 هفته به تعطیلات می روند، قبلا در مورد اتحادیه های حقوق کارگران و رعایت حقوق کارگران در سوئد صحبت کرده ایم.

10- سعی کنید همیشه متعادل (lagom) باشید و تعادل را در تمام زندگی حفظ کنید.

LAGOM (تعادل) در واقع یک کد اجتماعی در سوئد است که هیچ ترجمه مستقیمی در زبان انگلیسی برایش وجود ندارد، (در زبان فارسی هم وجود ندارد و ترجمه تعادل به دلیل معنای باطنی این کلمه هست).

کلمه Lagom به معنای "درست و به اندازه کافی"، "اعتدال"، "مناسب" و معناهای گسترده دیگر است. می توانید معنای این کلمه را در فرهنگ لغت ببینید ولی در واقع این کلمه اشاره به یک رفتار اجتماعی دارد و معنای گسترده ای در زندگی مردم سوئد دارد. رفتار اجتماعی که باعث می شود سوئدیها همواره در تمام زندگیشان بین احساسات و واقعیت، کار و تفریح، ورزش و رژیم غذایی، و در تمام جنبه های زندگیشان رعایت می کنند. مشروب به اندازه می نوشند، سیگار به اندازه می کشند، به اندازه کار می کنند نه طوریکه دیگه رمقی براشون باقی نمونه! به اندازه به مسافرت می روند و تفریح می کنند و.... دانستن این فرهنگ اجتماعی مردم سوئد به شما در شناخت بهتر سوئدیها کمک زیادی خواهد کرد.

11- نزدیک ترین IKEA به محل زندگیتان را شناسایی کنید.

فروشگاههای بسیار کمی در سوئد وجود دارد که بتوانید در آن مبلمان و سرویس چوبی با قیمت مرقون به صرفه پیدا کنید. بنابراین ارزشش را دارد که از نزدیک ترین IKEA به محل زندگی شما  بازدید کنید. بسیاری از فروشگاههای IKEA سرویس رایگان از مرکز شهر به فروشگاه و برعکس دارند (البته من به شخصه سرویس رایگان IKEA رو فقط در استکهلم و از مبدا ایستگاه مرکزی شهر به یکی از IKEAهای شهر استکهلم که فکر می کنم بزرگترینش هم هست دیدم!متفکر این سرویس هر یک ساعت از مرکز شهر به سمت IKEA حرکت می کند و همچنین هر یک ساعت یکبار از IKEA به سمت مرکز شهر برمی گردد. اگر در استکهلم زندگی می کنید، حتما برای یکبار هم که شده از این سرویس رایگان لذت ببرید از خود راضی)

12- چه کفشهای زیبایی ولی لطفا آنها را دربیاورید!

به سرعت خواهید فهمید که کفشها در ورود به حریم خصوصی سوئدیها (خانه ها) در آورده می شود. نظریه های مختلفی پیرامون این سنت وجود دارد. بسیاری دلیل آن را پوشیدن طولانی مدت کفش در خارج از منزل مخصوصا در فصل زمستان و به خاگ و گل کشیده شدن کفشها در این فصل می دانند. بنابراین کفش در ورودی منزل درآورده می شود تا از ورود آلودگیهای کفش به منزل جلوگیری شود. 

نظریه دیگر می گوید که این نوعی احترام به خانه سوئدیها ست. در هرحال قبل از رفتن به خانه یک سوئدی در مورد  پوشیدن چکمه هایی که سخت به پا می روند تجدید نظر کنید!لبخند 

 

تا پست بعدی و 4 مورد دیگر از فرهنگ مردم سوئد، شاد و سلامت باشید و نظر یادتون نره!مژه

 


 
نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت دوم)
ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: برابری حقوق زن و مرد در سوئد ، گردش دسته جمعی و معنای allemansr&#228 ، جشنواره موسیقی ملی سوئد ، کمپینگ در سوئد

همانطوری که قول داده بودم می خوام در این پست قسمت دوم 20 نکته ای که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید رو براتون می نویسم ولی قبل از اون از شما بازدید کننده گرامی خواهش می کنم اگر بازدید کردید و نوشته های وبلاگ من رو خواندید و براتون مفید یا غیرمفید بود، نظرتون رو بنویسید.

نظرات به من کمک می کنه و می فهمم که خوانندگان از مطالب نوشته شده استفاده برده اند یا خیر. ممنون از شما.

از نکته شماره 5 شروع می کنیم:

5- گاهی با فشار خمیردندان، مواد غذایی خارج می شود!!

به منظور آماده سازی شما برای اولین دیدارتان از کشور سوئد باید متذکر شد که در فروشگاههای موادغذایی برخی مواد غذایی مثل خاویار، سس مایونز، خردل و سایر چاشنی ها در بسته بندی های مشابه با تیوپ خمیردندان قرار دارند. پساز دیدن آنها تعجب نکنید!

عکس از:  Todd Lappin/Telstar Logistics (CC )BY NC

 

6- پدرانی که کالسکه بچه ها را هل می دهند!

وقتی که بحث از برابری جنسیتی می شود، سوئد یکی از سردمداران این مساله است و مردها در سوئد قطعا تجربه ماندن در منزل و مراقبت از بچه ها را داشته اند. زوجهایی که بچه دار می شوند تا 480 روز از مرخصی والدین برخوردار می شوند که این مدت می تواند بین مرد و زن تقسیم شود. بنابراین گاهی به پدرانی برخورد خواهید کرد که کالسکه بچه را گوشه ای قرار داده اند و بچه به دست در حال غذا دادن به بچه و یا fika با سایر پدران هستند!

7- گردشهای دسته جمعی و پیاده روی و چیدن توت

اگر فکر می کنید که به واسطه Fika کردن سوئدیها باید مردمان چاقی باشند باید راز کوچکی را با شما در میان بگذارم و آن اینکه سوئدیها عاشق خارج شدن از خانه هستند و در تمام طول سال حداقل یک فعالیت است که به طور مداوم انجام می دهند و از آن لذت می برند (مخصوصا پیاده روی و دویدن)، فرقی نمی کند که باران بیاید، آفتاب باشد و یا کولاک زمستانی!

دولت سوئد کار را برای سوئدیها آسان کرده است، زیرا به آنها اجازه دسترسی به طبیعت سوئد را داده است در قانونی به نام Allemansrätten (حق همگانی استفاده از طبیعت).

به طور خلاصه Allemansrätten به معنای آن است که به شما اجازه اردو زدن و رفت و آمد در تمام سرزمین داده شده است مگر آنکه با علامت خاصی آن منطقه  را ممنوع اعلام کرده باشند. در تابستان معمولا به کرات مردم را در حال دویدن، پیاده روی و یا ادرو زدن می بینید. در تابستان از چیدن توتهای وحشی و قارچها ی جنگلها لذت می برند و در زمستان از اسکی در همان مناطق!

حق Allemansrätten  (استفاده همگانی از طبیعت) همچنین برای شما مسئولیت می آورد به ابن معنا که بایستی قوانین محلی منطقه ای که به آن وارد می شوید را رعایت کنید و به ساکنان، مالکان و جانوران آن منطقه احترام بگذارید. آزادی در اردو زدن به این معنی نیست که  اجازه دارید در نقطه ای خارج از مناطق کمپینگ مشخص شده برای هفته ها اردو بزنید!

برای دیدن لیست دسترسیها می توانید این سایت را ببینید:

بایدها و نبایدها در کمپینگ در سوئد

8- جشنواره موسیقی (Melodifestivalen)

تعداد کمی از کشورها و اتحادیه ها جشنواره موسیقی به گستردگی و عظمت آنچه در سوئد برگزار می شود، دارند. این جشنواره به صورت گسترده در ماه فوریه تا مارس برگزار می شود و باعث می شود شبهای طولانی زمستان را فراموش کنید.

جشنواره موسیقی رقابت سالانه موسیقی ملی است و برنده آن به نمایندگی از کشور سوئد در رقابتهای یوروویژن که سالانه در اروپا برگزار می شود راه پیدا خواهد کرد.

منبع:

www.sweden.se

نظر یادتون نره. تا پست بعدی و 4 تای دیگه از خصوصیات سوئدیها شاد باشید. لبخند


 
نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت نخست)
ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: قبل از سفر به سوئد بدانید ، اخلاق مردم سوئد ، نکاتی جالب درباره سوئدیها ، فرهنگ مردم سوئد

امروز مطلب جالبی رو در سایت www.sweden.se  خواندم که ترجمه ای از خلاصه اون رو (البته با کمی دخل و تصرف و اضافه نمودن اطلاعات شخصی خودم!)برای شما می نویسم.

20 نکته ای که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید: (من این 20 نکته را در 5 پست و هر پست 4 نکته قرار می دهم، امیدوارم برایتان مفید باشد) 

1- تحملتون رو نسبت به قهوه بالا ببرید! 

بنا به گزارش سازمان بین المللی قهوه (ICO)، سوئد رتبه 2 را در جهان پس از فنلاند در سرانه مصرف قهوه برای هر نفر دارد. سوئدیها برای نوشیدن قهوه فعل جداگانه ای دارند که البته در زبان فارسی وجود ندارد. فعل fika به معنی چای یا قهوه نوشیدن به کار می رود.


Fika معمولا با شیرینی های تازه خانگی (مانند نان دارچینی یا همان kanelbullar سوئدی) همراه می شود. Fika گاهی مفهومی فراتر از نوشیدن قهوه می گیرد و به گپ و گفتگوی دوستانه و دور هم نشینی ها به بهانه نوشیدن قهوه هم اطلاق می شود.

برای سوئدیها طبیعی ست که روزانه 4-6 فنجان قهوه بنوشند.معمولا بعد از صبحانه، بعد از ناهار، قبل از شام و بعد از شام قهوه می نوشند.  این سنت به آنها فرصت می دهد که دقایقی کار را کنار گذاشته و با یک فنجان قهوه تجدید قوا کنند. (قبلا نوشته بودم که سوئدیها اصلا به خودشان استرس وارد نمی کنند و این هم مهر تاییدی بر گفته قبلی)

به سوئد سرزمین قهوه هم گفته می شود. 

2- لطفا یک شماره بگیرید!

در داروخانه(apoteket)، در اداره مالیات (Skatteverket)، در مطب پزشک، در کتابخانه و گوشت فروشی و بسیاری از مکانهای باید صبر کنید تا نوبت ارائه خدمات به شما فرا برسد. بسیاری از مکانهای کسب و کار در سوئد سیستم شماره دهی دارند. بعضی مواقع پیدا کردن ماشین شماره دهی که به دیوار نصب شده مشکل است ولی به خاطر داشته باشید که زمانی که با شتاب بلیط می گیرید، باید تا رسیدن به نوبتتان منتظر بمانید. شماره ای که شما از دستگاه دریافت کرده اید بر روی یک صفحه نمایشگر بزرگ نشان داده خواهد شد.

3- احتمالا حتی برای چندین دهه هم بتوانید با زبان انگلیسی امور خود را پیش ببرید، ولی...

احتمالا می توانید در سوئد بدون یادگیری زبان سوئدی و با توسل به زبان انگلیسی به دلیل اینکه بسیاری از سوئدیها به زبان انگلیسی مسلط هستند (در پستهای قبلی در این مورد نوشته بودم) و همیشه خوشحال به استفاده از زبان انگلیسی می شوند چون فرصتی برای تمرین زبان انگلیسی شان به آنها دست می دهد ولی همین مورد باعث می شود که پروسه یادگیری زبان سوئدی شما طولانی تر شود به هر حال تسلط به زبان سوئدی برای اینکه بتوانید کاملا با سوئدیها قاطی شوید مهم و ضروری است. ثبت نام در کلاسهای SFI (همانطور که در پستهای قبل هم به آن اشاره شد) که توسط اداره ملی آموزش و پرورش سوئد برگزار می شود می تواند گام موثری در این خصوص باشد.

4- اگر امکانش را داریدخرید خود را قبل از ساعت 5 بعدازظهر تمام کنید.

بسیاری از فروشگاهها زود تعطیل می شوند، مخصوصا در تعطیلات و به ندرت می توانید فروشگاهی را پیدا کنید که ساعت 9 بعدازظهر باز باشد (به جز فروشگاههای پمپ بنزینها که معمولا 24 ساعته باز هستند و البته توصیه من این است که به دلیل قیمت بسیار بالای آنها تنها در موارد ضرورت از آنها خرید کنید).(فروشگاهها معمولا تا ساعت 7 بعدازظهر باز هستند و تنها برخی از فروشگاههای زنجیره ای مثل ICA آنهم برخی از شعبه هایش تا ساعت 22 باز است، در پستهای بیشتر در مورد فروشگاهها توضیح خواهم داد).

یک توجیه برای این مورد تعداد زیاد اتحادیه های کارگری فعال در سوئد و حمایت از حقوق کارگرها و تاکید بیشتر بر حفظ تعادل در زندگی و کار و در نتیجه بهبود کیفیت کلی زندگی است. سوئدیها کار می کنند که زندگی کنند و زندگی نمی کنند که کار کنند. (توضیح اینکه فروشگاههایی که تا ساعت 22 و یا 24 ساعته فعالیت دارند از چند شیفت کاری استفاده می کنند).

ارزشش رو داره که یادتون بمونه بسیاری از سوئدیها بعد از فارغ شدن از کار روزانه در حدود ساعت 5 بعدازظهر به خرید می روند و ممکن است که با جمعیت زیادی که برای خرید آمده اند بین ساعتهای 5 تا 6.5 بعدازظهر مواجه بشید. (منظور این هست که اگر می توانید و براتون فرقی نمی کنه بهتر هست که قبل از ساعت 5 بعدازظهر خریدتون رو انجام بدید تا نه خودتون در صف خرید بین ساعت 5 تا 6.5 معطل بشید و نه کسانی که به دلیل مشغله کاری امکان خرید قبل از این ساعت رو نداشتند و نه حتی صندوقدار فروشگاه بهش فشار بیاد! شاید برای ما عجیب و غریب باشه ولی به جرات می تونم بگم که سوئدیها خودشون این موارد رو کاملا رعایت می کنند)