از سرزمین ابری

خاطرات و مشاهدات فرزند سرزمین آفتاب از سرزمینی ابری

نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت دوم)
ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: برابری حقوق زن و مرد در سوئد ، گردش دسته جمعی و معنای allemansr&#228 ، جشنواره موسیقی ملی سوئد ، کمپینگ در سوئد

همانطوری که قول داده بودم می خوام در این پست قسمت دوم 20 نکته ای که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید رو براتون می نویسم ولی قبل از اون از شما بازدید کننده گرامی خواهش می کنم اگر بازدید کردید و نوشته های وبلاگ من رو خواندید و براتون مفید یا غیرمفید بود، نظرتون رو بنویسید.

نظرات به من کمک می کنه و می فهمم که خوانندگان از مطالب نوشته شده استفاده برده اند یا خیر. ممنون از شما.

از نکته شماره 5 شروع می کنیم:

5- گاهی با فشار خمیردندان، مواد غذایی خارج می شود!!

به منظور آماده سازی شما برای اولین دیدارتان از کشور سوئد باید متذکر شد که در فروشگاههای موادغذایی برخی مواد غذایی مثل خاویار، سس مایونز، خردل و سایر چاشنی ها در بسته بندی های مشابه با تیوپ خمیردندان قرار دارند. پساز دیدن آنها تعجب نکنید!

عکس از:  Todd Lappin/Telstar Logistics (CC )BY NC

 

6- پدرانی که کالسکه بچه ها را هل می دهند!

وقتی که بحث از برابری جنسیتی می شود، سوئد یکی از سردمداران این مساله است و مردها در سوئد قطعا تجربه ماندن در منزل و مراقبت از بچه ها را داشته اند. زوجهایی که بچه دار می شوند تا 480 روز از مرخصی والدین برخوردار می شوند که این مدت می تواند بین مرد و زن تقسیم شود. بنابراین گاهی به پدرانی برخورد خواهید کرد که کالسکه بچه را گوشه ای قرار داده اند و بچه به دست در حال غذا دادن به بچه و یا fika با سایر پدران هستند!

7- گردشهای دسته جمعی و پیاده روی و چیدن توت

اگر فکر می کنید که به واسطه Fika کردن سوئدیها باید مردمان چاقی باشند باید راز کوچکی را با شما در میان بگذارم و آن اینکه سوئدیها عاشق خارج شدن از خانه هستند و در تمام طول سال حداقل یک فعالیت است که به طور مداوم انجام می دهند و از آن لذت می برند (مخصوصا پیاده روی و دویدن)، فرقی نمی کند که باران بیاید، آفتاب باشد و یا کولاک زمستانی!

دولت سوئد کار را برای سوئدیها آسان کرده است، زیرا به آنها اجازه دسترسی به طبیعت سوئد را داده است در قانونی به نام Allemansrätten (حق همگانی استفاده از طبیعت).

به طور خلاصه Allemansrätten به معنای آن است که به شما اجازه اردو زدن و رفت و آمد در تمام سرزمین داده شده است مگر آنکه با علامت خاصی آن منطقه  را ممنوع اعلام کرده باشند. در تابستان معمولا به کرات مردم را در حال دویدن، پیاده روی و یا ادرو زدن می بینید. در تابستان از چیدن توتهای وحشی و قارچها ی جنگلها لذت می برند و در زمستان از اسکی در همان مناطق!

حق Allemansrätten  (استفاده همگانی از طبیعت) همچنین برای شما مسئولیت می آورد به ابن معنا که بایستی قوانین محلی منطقه ای که به آن وارد می شوید را رعایت کنید و به ساکنان، مالکان و جانوران آن منطقه احترام بگذارید. آزادی در اردو زدن به این معنی نیست که  اجازه دارید در نقطه ای خارج از مناطق کمپینگ مشخص شده برای هفته ها اردو بزنید!

برای دیدن لیست دسترسیها می توانید این سایت را ببینید:

بایدها و نبایدها در کمپینگ در سوئد

8- جشنواره موسیقی (Melodifestivalen)

تعداد کمی از کشورها و اتحادیه ها جشنواره موسیقی به گستردگی و عظمت آنچه در سوئد برگزار می شود، دارند. این جشنواره به صورت گسترده در ماه فوریه تا مارس برگزار می شود و باعث می شود شبهای طولانی زمستان را فراموش کنید.

جشنواره موسیقی رقابت سالانه موسیقی ملی است و برنده آن به نمایندگی از کشور سوئد در رقابتهای یوروویژن که سالانه در اروپا برگزار می شود راه پیدا خواهد کرد.

منبع:

www.sweden.se

نظر یادتون نره. تا پست بعدی و 4 تای دیگه از خصوصیات سوئدیها شاد باشید. لبخند