از سرزمین ابری

خاطرات و مشاهدات فرزند سرزمین آفتاب از سرزمینی ابری

نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت پنجم)
ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: جشنهای غذا در سوئد ، وفلا در سوئد ، semla چیست ، شیرینی våffla در سوئد ، آب لوله کشی ، خدمات رایگان پزشکی در سوئد ، تحصیل رایگان در سوئد ، پوشش مردم سوئد ، فرهنگ سوئدیها

سلام 

در ادامه پستهای قبل، در این پست 4 نکته دیگر در مورد سوئد، فرهنگ مردم سوئد و آداب و رسوم و سنن آنها می نویسم، با من همراه باشید. لبخند

تا نکته 16 را در پستهای قبلی نوشته ام و در این پست نکات 17 تا 20 را می نویسم:

(برای دیدن پستهای قبل:

نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت نخست)

نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت دوم)

نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت سوم)

نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت چهارم)

17- در روزهای خاص جشن غذا برگزار می شود.

درحالیکه در سوئد با افتخار اعیاد مذهبی کریسمس و عیدپاک جشن گرفته می شود (Christmas, Easter)، همچنین جشنهای تاریخی، مثل جشن میانه تابستان و والبری یا همان Valborg،را گرامی می دارند، در تقویم سوئد سه تاریخ مهم وجود دارد که در این تاریخها همه سوئدیها غذای خاصی را تناول می کنند، 

4 اکتبر: روز شیرینی دارچینی

Fettisdagen: روز سه شنبه قبل از چهارشنبه توبه، یعنی روز قبل از شروع روزه مسیحی ها که روزه گوشت می گیرندو به عید پاک منتهی می شود، (دلیل اینکه تاریخ دقیق را ذکر نکردم این است که سالانه تاریخ برگزاری عید پاک تغییر می کند و منهم هنوز دلیلش رو متوجه نشدم! وقتی که متوجه شدم برای شما هم می نویسم از خود راضی) در این سه شنبه نوعی شیرینی خامه ای شبیه نان خامه ای خودمان که اسمش Semla  هست و عکسش را در زیر می بینیدو پن کیک خورده می شود.

 

 25 مارس، روز وفلا یا همان Våffeldagen از دیگر روزهایی ست که در آن وفلا یا همان Våffla تناول می شود. (وفلا نوعی نان شیرین است که با مربا و خامه معمولا به عنوان صبحانه یا میان وعده خورده می شود و عکس آن را در تصویر زیر می توانید ببینید، ضمنا سوئدیها به نان بستنی قیفی هم وفلا می گویند، فکرکنم دلیلش این باشه که مواد اولیه شون با هم یکی هست)

در این روزها بدون احساس گناه نیشخند می تونید از غذایی که اون روز باهاش نامگذاری شده تناول کنید!

18- از آب لوله کشی با اطمینان خاطر بنوشید.

می توانید با اطمینان خاطر از آب لوله کشی در سوئد استفاده کنید، آب لوله کشی سالم و خنک است و برای صرفه جویی در هزینه های استفاده از آب معدنی، بسیار هم توصیه می شود.

19- لباس غیرجدی کار، یعنی شلوار جین

مد در سوئد ساده، راحت و بی آلایش است و این سادگی به محیط کار هم راه پیدا کرده است. سوئدیها در موارد جزئی از لباسهای رسمی در اداره و محیط کار استفاده می کنند، مثلا در مواردی که بخواهند با یک مشتری خارجی دیدار کنند و یا در جلسه هیئت مدیره یا صاحبان سهام شرکت داشته باشند. در غیر این موارد معمولا لباسهای رسمی در محیط کار دیده نمی شود.

20- تمام موارد آموزشها و خدمات بهداشتی رایگان نیست.

برخلاف تصور عموم مردم، تمام آموزشها و خدمات بهداشتی در سوئد رایگان نیست.

همانطور که از پاییز سال 2011 دانشگاههای سوئد برای دانشجویانی که شهروند خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و همچنین کشور سوئیس هستند، هزینه ای بین 80 هزار تا 140 هزار کرون در سال دارد. (بسته به نوع رشته شهریه متغیر است، رشته های پزشکی و هنر به نسبت سایر رشته ها شهریه بالاتری دارند)

گرچه دولت سوئد بخش زیادی از هزینه های درمانی را به صورت یارانه قبول می کند ولی ممکن است که مجبور شوید بخشی از هزینه ها را خودتان بپردازید. این هزینه ها شامل سالانه تا سقف 900 کرون برای ویزیت و 1800 کرون برای داروهای تجویز شده است و چنانچه هزینه درمان شما از این مقدار بالاتر برود، باقی هزینه ها را دولت متقبل خواهد شد.

منبع: www.sweden.se با کمی دخل و تصرف!!

در این پست 20 خصوصیت و ویژگی سوئد، مردم سوئد، آداب و رفتار و سنن آنها به نقل از sweden.se به پایان می رسه ولی ناگفته ها و شنیدنیها در مورد این کشور بسیار زیاد هست و من در پستهای بعدی باز هم براتون از ناگفته ها خواهم گفت! عینک

پس تا پست بعدی شاد و سلامت باشید. لبخند