از سرزمین ابری

خاطرات و مشاهدات فرزند سرزمین آفتاب از سرزمینی ابری

یادگیری زبان سوئدی
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: یادگیری زبان سوئدی ، دیکشنری زبان سوئدی ، کلاس زبان سوئدی ، سایت یادگیری زیان سوئدی

قبلا هم نوشته بودم که برای اینکه یک فرد خارجی بتونه در کشور سوئد پیشرفت کنه، علاوه بر تخصص و تجربه باید به زبان سوئدی هم مسلط باشد.

تسلط به زبان به قدری مهم است که ممکن است موقعیتهای مناسب شغلی را تنها به دلیل اینکه به زبان سوئدی تسلط کافی ندارید، از دست بدهید.

پس توصیه می کنم اگر قصد دارید که کشور سوئد را برای مهاجرت انتخاب کنید، بهتر است یک برنامه مدون یادگیری زبان سوئدی تدوین کنید.

گرچه همانطوری که در پستهای قبلی هم نوشتم با ورود شما به کشور سوئد و در صورت دارا بودن اقامت بلندمدت و بعد از مراجعه به سازمان مهاجرت و ثبت اطلاعات در آن، می توانید با مراجعه به Kommun یا همان شهرداری (سازمانی که در هر شهر  مسؤلیت اداره‌ی مدارس، خدمات تأمین اجتماعی، لوله‌کشی آب و فاضلاب، نظافت و غیره را به عهده دارد) درخواست شرکت در کلاسهای زبان سوئدی SFI را بدهید.

که البته بسته به وضعیت صفی که در آن قرار می گیرید و ظرفیت کلاسهای آن کمون به شما برای شرکت در کلاسها اطلاع داده می شود (یا از طریق تلفن و یا نامه).

ولی در این پست قصد دارم چند سایت بسیار مفید رو جهت یادگیری زبان سوئدی معرفی کنم که قطعا برای شروع مناسب هستند و می توانید قبل از ورود به کلاسهای SFI و یا حتی در حین کلاسها از اطلاعات این سایتها استفاده کنید.

a) دیکشنری زبان سوئدی

1- دیکشنری بسیار مفید و قوی زبان سوئدی:

http://lexin2.nada.kth.se/lexin/ 

گزینه "välj Språk" را روی Persiska یا همان فارسی قرار بدید و کلماتی را که مورد نطرتان هست جستجو کنید.

2- این دیکشنری قسمت دیکشنری تصویری بسیار زیبایی دارد که در آدرس زیر در دسترس است:

http://lexin2.nada.kth.se/lexin/#main=1;themes=1;

پیشنهاد می کنم هر از چندگاهی یکی از موضوعات را انتخاب کنید و کلمات سوئدی مربوط به آن را حفظ کنید.

3- همچنین دارای دیکشنری متحرک با نمایش فیلم است که به یادگیری فعلهای سوئدی کمک زیادی می کند:

http://lexin2.nada.kth.se/lexin/#main=1;themes=2;

این دیکشنری توسط دانشگاه KTH تدوین شده و به نظر من کاملترین و راحت ترین دیکشنری موجود روی اینترنت است.

4- دیکشنری قبل یک ضعف دارد و آن اینکه تلفظ برخی کلمات را به سوئدی ندارد ولی برای تلفظ می توانید از دیکشنری زیر استفاده کنید:

http://folkets-lexikon.csc.kth.se/folkets/folkets.en.html

این دیکشنری قابلیت زبان فارسی را ندارد ولی تلفظ بسیاری از لغات را دارد و از این نظر کاملتر است.

b) سایتهای مفید برای یادگیری زبان سوئدی

1- http://digitalasparet.se/  : از دیدگاه من کاملترین سایت یادگیری زبان سوئدی  است.

از اینکه گزینه ها را نمی شناسید نترسید. برای شروع از باکس سمت چپ گزینه A را انتخاب کنید (مانند تصویر زیر) و با  Alfabetet -      Svenska till max شروع کنید.

البته این سایت مرتبا مطالب را تغییر می دهد و ممکن است روزی که شما آن را باز می کنید گزینه های دیگری جایگزین شده باشد ولی گزینه A همواره وجود دارد و برای مبتدیان گذاشته شده است.

این سایت ارجاعهای متعددی به سایتهای دیگر از جمله دیکشنری معرفی شده را دارد.

2- گرچه سایت "digitalsparet" یک مدرسه کامل است و می توانید با مراجعه به گزینه های مختلف دیکشنری، رادیو، و سایر سایتهای مفید را پیدا کنید،ولی چون برای مبتدیان ممکن است این کار کمی مشکل باشد، سایت "http://www.digitalasparet.se/safir/index.htm" را هم معرفی می کنم.

به راحتی از نوار آبی رنگ بالای صفحه گزینه "Tilll kursen" را انتخاب کنید و از "Modul1"شروع به یادگیری کنید.

بهتون قول می دهم اگر همت کنید و دو روزی یک Modul از این سایت رو یاد بگیرید ظرف یک ماه به طرز چشمگیری زبان سوئدی رو یاد بگیرید.

 

فقط توصیه می کنم که تمرکزتون رو روی همین سایتها بذارید. من سایتهای زیادی رو امتحان کردم و احساس می کنم که در مقابل این سایتها اتلاف وقت بوده. از روی تجربه بهترین سایتها رو برای شما گذاشتم وگرنه با یک جستجو در گوگل لیست بالابلندی از سایتهای یادگیری زبان سوئدی برای شما ظاهر می شه که البته هیچ کدومشون، (به جرات می تونم بگم هیچکدومشون) به خوبی این سایتها نیستند. پس وقت رو در سایتهای دیگه هدر ندهید و با تمرکز روی این سایتها ظرف چند ماه به نتایج بسیار عالی دست پیدا خواهید کرد.

بعدا باز هم در مورد زبان سوئدی با هم صحبت خواهیم کرد.

تا پست بعدی شاد و موفق باشید.لبخند