از سرزمین ابری

خاطرات و مشاهدات فرزند سرزمین آفتاب از سرزمینی ابری

نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت نخست)
ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: قبل از سفر به سوئد بدانید ، اخلاق مردم سوئد ، نکاتی جالب درباره سوئدیها ، فرهنگ مردم سوئد

امروز مطلب جالبی رو در سایت www.sweden.se  خواندم که ترجمه ای از خلاصه اون رو (البته با کمی دخل و تصرف و اضافه نمودن اطلاعات شخصی خودم!)برای شما می نویسم.

20 نکته ای که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید: (من این 20 نکته را در 5 پست و هر پست 4 نکته قرار می دهم، امیدوارم برایتان مفید باشد) 

1- تحملتون رو نسبت به قهوه بالا ببرید! 

بنا به گزارش سازمان بین المللی قهوه (ICO)، سوئد رتبه 2 را در جهان پس از فنلاند در سرانه مصرف قهوه برای هر نفر دارد. سوئدیها برای نوشیدن قهوه فعل جداگانه ای دارند که البته در زبان فارسی وجود ندارد. فعل fika به معنی چای یا قهوه نوشیدن به کار می رود.


Fika معمولا با شیرینی های تازه خانگی (مانند نان دارچینی یا همان kanelbullar سوئدی) همراه می شود. Fika گاهی مفهومی فراتر از نوشیدن قهوه می گیرد و به گپ و گفتگوی دوستانه و دور هم نشینی ها به بهانه نوشیدن قهوه هم اطلاق می شود.

برای سوئدیها طبیعی ست که روزانه 4-6 فنجان قهوه بنوشند.معمولا بعد از صبحانه، بعد از ناهار، قبل از شام و بعد از شام قهوه می نوشند.  این سنت به آنها فرصت می دهد که دقایقی کار را کنار گذاشته و با یک فنجان قهوه تجدید قوا کنند. (قبلا نوشته بودم که سوئدیها اصلا به خودشان استرس وارد نمی کنند و این هم مهر تاییدی بر گفته قبلی)

به سوئد سرزمین قهوه هم گفته می شود. 

2- لطفا یک شماره بگیرید!

در داروخانه(apoteket)، در اداره مالیات (Skatteverket)، در مطب پزشک، در کتابخانه و گوشت فروشی و بسیاری از مکانهای باید صبر کنید تا نوبت ارائه خدمات به شما فرا برسد. بسیاری از مکانهای کسب و کار در سوئد سیستم شماره دهی دارند. بعضی مواقع پیدا کردن ماشین شماره دهی که به دیوار نصب شده مشکل است ولی به خاطر داشته باشید که زمانی که با شتاب بلیط می گیرید، باید تا رسیدن به نوبتتان منتظر بمانید. شماره ای که شما از دستگاه دریافت کرده اید بر روی یک صفحه نمایشگر بزرگ نشان داده خواهد شد.

3- احتمالا حتی برای چندین دهه هم بتوانید با زبان انگلیسی امور خود را پیش ببرید، ولی...

احتمالا می توانید در سوئد بدون یادگیری زبان سوئدی و با توسل به زبان انگلیسی به دلیل اینکه بسیاری از سوئدیها به زبان انگلیسی مسلط هستند (در پستهای قبلی در این مورد نوشته بودم) و همیشه خوشحال به استفاده از زبان انگلیسی می شوند چون فرصتی برای تمرین زبان انگلیسی شان به آنها دست می دهد ولی همین مورد باعث می شود که پروسه یادگیری زبان سوئدی شما طولانی تر شود به هر حال تسلط به زبان سوئدی برای اینکه بتوانید کاملا با سوئدیها قاطی شوید مهم و ضروری است. ثبت نام در کلاسهای SFI (همانطور که در پستهای قبل هم به آن اشاره شد) که توسط اداره ملی آموزش و پرورش سوئد برگزار می شود می تواند گام موثری در این خصوص باشد.

4- اگر امکانش را داریدخرید خود را قبل از ساعت 5 بعدازظهر تمام کنید.

بسیاری از فروشگاهها زود تعطیل می شوند، مخصوصا در تعطیلات و به ندرت می توانید فروشگاهی را پیدا کنید که ساعت 9 بعدازظهر باز باشد (به جز فروشگاههای پمپ بنزینها که معمولا 24 ساعته باز هستند و البته توصیه من این است که به دلیل قیمت بسیار بالای آنها تنها در موارد ضرورت از آنها خرید کنید).(فروشگاهها معمولا تا ساعت 7 بعدازظهر باز هستند و تنها برخی از فروشگاههای زنجیره ای مثل ICA آنهم برخی از شعبه هایش تا ساعت 22 باز است، در پستهای بیشتر در مورد فروشگاهها توضیح خواهم داد).

یک توجیه برای این مورد تعداد زیاد اتحادیه های کارگری فعال در سوئد و حمایت از حقوق کارگرها و تاکید بیشتر بر حفظ تعادل در زندگی و کار و در نتیجه بهبود کیفیت کلی زندگی است. سوئدیها کار می کنند که زندگی کنند و زندگی نمی کنند که کار کنند. (توضیح اینکه فروشگاههایی که تا ساعت 22 و یا 24 ساعته فعالیت دارند از چند شیفت کاری استفاده می کنند).

ارزشش رو داره که یادتون بمونه بسیاری از سوئدیها بعد از فارغ شدن از کار روزانه در حدود ساعت 5 بعدازظهر به خرید می روند و ممکن است که با جمعیت زیادی که برای خرید آمده اند بین ساعتهای 5 تا 6.5 بعدازظهر مواجه بشید. (منظور این هست که اگر می توانید و براتون فرقی نمی کنه بهتر هست که قبل از ساعت 5 بعدازظهر خریدتون رو انجام بدید تا نه خودتون در صف خرید بین ساعت 5 تا 6.5 معطل بشید و نه کسانی که به دلیل مشغله کاری امکان خرید قبل از این ساعت رو نداشتند و نه حتی صندوقدار فروشگاه بهش فشار بیاد! شاید برای ما عجیب و غریب باشه ولی به جرات می تونم بگم که سوئدیها خودشون این موارد رو کاملا رعایت می کنند)