گواهینامه رانندگی در سوئد

سلام دوستان و همراهان

می خوام امشب مطلبی رو براتون بنویسم که به طور قاطع می تونم بگم کمتر کسی ازش اطلاع داره و حتی ایرانیهایی که سالها اینجا زندگی کردند از اون بی اطلاعند! البته نمی شه بهشون خرده گرفت، در هر حال کسی تا به مساله یا مشکلی برخورد نکنه، قانون مرتبط به اون مشکل رو نمی دونه.

این مورد  رانندگی در سوئد هست.

البته سایتهایی در این مورد چیزهایی نوشته اند ولی در محدوده مشکلاتی که برای خودشون پیش آمده و اطلاعات اونها ممکنه برای شما که به عنوان دانشجو وارد سوئد می شوید، مفید نباشه و حتی گمراه کننده باشه!

اول یه مقدمه می نویسم و بعد مساله رو بازتر می کنم:

سوئد یکی از سختگیرترین کشورها در قوانین رانندگی ست و سربلند خارج شدن از امتحان رانندگی و اخذ گواهینامه در این کشور یکی از پیروزیهای بزرگ هر فردی محسوب می شود.

موکول شدن امتحان به مرحله دوم و حتی سوم کاملا طبیعی ست و تا جاییکه من می دونم اخذ گواهینامه با اولین امتحان یکی از نادرترین اتفاقاتی ست که ممکنه بیفته!!

امتحان رانندگی هم دو مرحله داره، (مثل ایران)، تئوری و عملی که البته امتحان تئوری رو می تونید به زبان مادری خودتون بدهیدو از این بابت ممنوعیتی وجود نداره، (البته باید قبل از امتحان در این مورد هماهنگ کنید) حتی کتابهای آموزش قوانین و مقررات رانندگی در سوئد به زبانهای دیگر و از جمله فارسی در کتابخانه ها و کتابفروشیها وجود داره. اطلاعات بیشتر رو می تونید از سایت راهنمایی و رانندگی سوئد به آدرس زیر بگیرید:

http://www.trafikverket.se/

در کشور سوئد تمام قوانین رانندگی بر اساس احترام به طبیعت و انسانها (مخصوصا عابرین پیاده، کودکان و سالمندان و دوچرخه سواران) وضع شده، مخصوصا سرعتهای حداکثر بر اساس کمترین میزان دی اکسید کربن بوجود آمده تعیین شده است!! شاید تعجب کنید ولی به قدری به سرعتهای مجاز حساس هستند که چنانچه در امتحان رانندگی بیشتر و حتی کمتر از سرعت مجاز رانندگی کنید، ترمز بی دلیل بگیرید و مواردی از این قبیل، در امتحان مردود خواهید شد!!!!! (به دلیل اینکه دی اکسید کربن زیادی تولید می کنید!)

برخی از قوانین رانندگی در کشور سوئد را می توانید در آدرس زیر مطالعه کنید:

http://www.transportstyrelsen.se/Vag/Trafikregler/I-fordonet/Baltesregler/

اما برای من و شمایی که سالها در اون آشقته بازار رانندگی کردیم و یاد گرفتیم که ظاهرا تنها راهکار موجود برای رانندگی اینه که حقوق دیگران را رعایت نکنیم، عادت کردن به قوانین این طرف آب کار سختیه، چه برسد به اینکه بخواهید گواهینامه بگیرید!!

 یک قانون برای رانندگی وجود داره و اون هم استفاده از گواهینامه بین المللی هست که توصیه می کنم اگر قصد سفر به سوئد رو دارید حتما تهیه اش کنید و از لذت رانندگی بدون استرس بهره مند بشید البته بد نیست قبل از اینکه واقعا شروع به رانندگی کنید مدتی در یکی از میادین شهر ماشینها رو تماشا کنید و یا از کسی که مدتی اینجا زندگی کرده در مورد برخی قوانین بپرسید، چون ممکنه رعایت نکردنن قوانین باعث دردسر براتون بشه. (سوئدیها باهاتون کاری ندارند تا وقتیکه قانونشون رو زیر پا بذارید، اگر قانون رو رعایت نکنید اون وقته که بدجوری قاطی می کنند!!استرس)

شما از زمان ورود به کشور سوئد تا یکسال می توانید با گواهینامه بین المللی تون رانندگی کنید. این یک قانون کلی هست و مهم نیست که به چه عنوان وارد سوئد شده باشید (توریست، کار، درمان، پناهندگی، دانشجو و ... )

ممکنه در این یک سال حتی یکبار هم از شما خواسته نشه که گواهینامه تون رو نشون بدید و حتی ممکنه بعد از یکسال هم همینطور باشه و بدون گواهینامه رانندگی کنید ولی یادتون باشه اگر پلیس متوجه بشود که شما بدون گواهینامه و غیرقانونی رانندگی کردید جریمه سنگین سه هزار کرونی برای شما نوشته می شه و محرومیت از رانندگی رو در پی خواهد داشت (که البته من از جزئیاتش بیخبرم).

بهتره اگر قصد اقامت بیش از یکسال رو دارید و می خواهید در سوئد رانندگی کنید قبل از اتمام یکسال به فکر این موارد باشید.

اما در این مورد استثناء وجود دارد که مربوط به دانشجوها می شود.

چنانچه شما به عنوان دانشجو وارد این کشور شده باشید و ویزای دانشجویی داشته باشید بعد از اتمام یکسال باز هم می تونید با همون گواهینامه بین المللی خودتون رانندگی کنید ولی باید حتما به اداره راهنمایی و رانندگی شهر خودتون مراجعه کنید و براشون شرح بدید که دانشجو هستید و به طور موقت در سوئد زندگی می کنید. آنجا شما رو راهنمایی می کنند که درخواست تمدید مهلت رانندگی با گواهینامه بین المللی تون رو به همراه نامه ای که از دانشگاه محل تحصیلتون در سوئد می گیرید، برای شخصی که مسئول رسیدگی به چنین مواردی هست ارسال کنید.

بعد از چند روز جواب نامه شما خواهد آمد و از شما خواسته می شه که مبلغی پول به یک شماره حساب واریز کنید (در حال حاضر 600 کرون سوئد) و پس از آن مجوز رانندگی در سوئد برای شما به مدت یکسال دیگه تمدید خواهد شد.از خود راضی

تا پست بعدی، شاد و موفق باشد لبخند

/ 2 نظر / 246 بازدید

ت

مازیار کریمیان

با سلام شرکت بازرگانی پدیده بمنظور گسترش فعالیت تجاری (صادرات و واردات) با سایر کشورها به دنبال دوستان و علاقه مندان ایرانی مقیم خارج از کشور جهت همکاری می باشم ، لطفا در صورت امکان راهنمایی و یا دوستان علاقه مند را معرفی نمایید. مطئنا لطف شما بی پاسخ نخواهد ماند. با تشکر مازیار کریمیان karimian.maziar@gmail.com