شیوه کردار و رفتار مردم سوئد

سلام دوستان

امروز می خوام تصمیم دارم یکمی از شیوه کردار و رفتار مردم سوئد بنویسم لبخند

مردم سوئد انسانهای بسیار آرام و متینی هستند.

این آرام و متینی بودنشون ممکنه برای کسانی که تازه از ایران خارج می شوند یکمی عصبانی کننده هم باشه!!! یادمه تا مدتی برام طرز رانندگیشون خیلی جالب بود و گاها پیش می اومد که مدتی کنار خیابون می ایستادم و ماشینها رو تماشا می کردم که با چه خونسردی و احترام کامل به هم عبور می کنند. اینجا کسی روی دست کسی نمی پیچه، کسی برای کسی بوق نمی زنه، روی خط کشی عابر پیاده تقدم عبور قطعا با عابرپیاده ست(در این مورد اگر شکایتی از ماشینی ارائه بشه جریمه بسیار سنگینی برای راننده داره!!) شما با خیال راحت می تونی از خیابون رد بشی. (وقتی یادم میاد که توی ایران زمان عبور از خیابون چه استرسی داشتم، فکرش هم اذیتم می کنه!!)، کلا گمون کنم خیلی دیر عصبانی می شوند.

مردم سوئد به مهربانی مشهورند.

اغلب اگر بتوانند کاری برایتان انجام دهند با کمال میل انجام می دهند. اوایل گاها پیش می اومد که از افراد عادی توی خیابان سوال می پرسیدیم و قبلا هم گفتم که اغلب سوئدیها به زبان انگلیسی تسلط کافی دارند، خیلی مودبانه و با کمال میل جواب می دادند و اگر هم جواب رو ندونند، خیلی متاسف می شوند! (آخه اینجا در همه ایستگاههای قطار و باجه های بلیط فروشی، مسئول فروش بلیط در واقع مسئول راهنمای و اطلاع رسانی و پاسخگویی به مردم در مورد سوالهای مربوط به مسیرها، نحوه استفاده از دستگاههای مربوط به خرید بلیط و راهنمایی در مورد بهترین وضعیت ممکن هستند ولی ما به دلیل اینه یه ذره ناآشنا بودیم گاهی از مردم عادی می پرسیدیم که مثلا فلان خیابون رو چطور می شه رفت یا نحوه استفاده از دستگاه بلیط اتومات چطوریه و غیره!!!)   

مردم سوئد انسانهای خونسردی هستند و استرس به خودشون راه نمی دهند.

این قضیه هم باعث عصبی شدن ما ایرانیهایی می شه که بهمون یاد دادند همیشه همه کارهامون رو با عجله و استرس انجام بدیم!! بعد از مدتی زندگی به راحتی می تونید این رفتار رو توی روش زندگی و کارشون ببینید.

چند تا مثال می زنم:

کارمندهای بانک هرگز با عجله کار انجام نمی دهند و خیلی با متانت و آرامش به حرفهای هر مراجعه کننده گوش می دهند. حتی اگه 50 نفر توی بانک منتظر باشند، هیچ وقت کارمند بانک به شما مثلا نمی گه "عجله کنید، مردم زیادی منتظرند!!" هرگز من چنین برخوردی رو نه دیده ام و نه شنیده ام.  و من معمولا دیدم که بعد از چند مراجعه کننده کارمند بانک به خودش یه استراحت می ده، مثلا از پشت صندلی بلند می شه و بعد از دو سه دقیقه دوباره برمی گرده.

یه تجربه جالب دارم شاید بد نباشه شما هم بدونید از خود راضی

یکبار می خواستم با قطار برم یه شهر دیگه، صبح یکمی دیر از خونه راه افتادم به این امید که بلیط رو توی ایستگاه بخرم (گرچه بهتره بلیط رو اینترنتی بخرید، ارزونتر هم می شه)، تقریبا 15 دقیقه به حرکت قطار به ایستگاه رسیدم و خوشحال بودم که نفر سوم توی صف هستم ولی باورتون نمی شه نفر قبل از من اینقدر از مسئول فروش بلیط سوال داشت و اون خانم هم اینقدر با صبر و حوصله به حرفهاش گوش داد که من قطارم رو از دست دادم و مجبور شدم با قطار بعدی برم. این قضیه برای من خیلی ناخوشایند بود چون تقریبا نیم ساعتی از کارم عقب افتادم ولی خوب که فکر کردم دیدم که تقصیر از جانب خود من بوده! اینجا بهتون یاد می دهند که در پرسیدن سوالاتتون خجالت نکشید و فکر نکنید که دارید وقت باارزش کارمند رو می گیرید!! احساسی که در ایران متاسفانه به ارباب رجوع داده می شود. مطمئن باشید در سوئد تا مطمئن نشوند که شما جواب تمام سوالاتت رو نگرفتی، رهاتون نمی کنند.

بیشتر مردم سوئد علاقمند به نگهداری حیوان در منزل هستند.

مخصوصا اگر که پیر باشند، تنها باشند و یا هردو! در واقع حیوانات خانگی که معمولا سگ هست و در رتبه دوم گربه، به نوعی وسیله  انسانها برای دوست پیدا کردن و برقراری ارتباط جدید هست. سگ و گربه رو مثل بچه هاشون دوست دارند و البته مراکز آموزشی برای سگ و گربه ها دارند! توی یه کتاب خوندم که صاحب سگ مجبوره برای سلامتی سگش روزانه سه بار، هر بار یک کیلومتر با سگش پیاده روی کنه (در واقع اینکار رو برای دستشویی سگ هم انجام می دهندنگران)، و توی همون متن نوشته شده بود که روزانه 3 کیلومتر پیاده روی باعث حفظ سلامتی فرد می شه و از طرفی افرادی که سگ دارند وقتی با سگشون پیاده روی می کنند وقتی به همدیگه برخورد می کنند به دلیل اینکه سگهاشون نسبت به هم کنجکاو می شوند، اونها هم سگها رو بهانه ای قرار می دهند تا چند کلمه ای با هم حرف بزنند و حتی این آغاز یک آشنایی بشه!! مژه

این مورد رو خیلی در خیابانها می بینید، صاحب سگها وقتی به هم می رسند، سگهاشون به طرف همدیگه می روند و صاحب سگها هم چند کلمه ای با هم حرف می زنند! صاحب سگها بسیار هم علاقه دارند که از سگشون تعریف بشه یا بهش علاقه نشون داده بشه! شما هم نیازی نسیت از سگهاشون بترسید، سگهاشون کاملا تربیت شده اند و من به ندرت صدای پارس سگ می شنوم. اوایل وقتی توی خیابون سگ می دیدم به شدت می ترسیدم و سعی می کردم مسیرم به مسیرش نخوره ولی بعدها فهمیدم که سگهاشون کاملا بی آزار هستند(حتی اونهایی که اندازه یه الاغ هستند) و فقط در برابر خطری که صاحبشون رو تهدید کنه به شدت واکنش نشون می دهند و بسیار هم فرمانبردار هستند!

اینجا همه نوع نژاد سگ می بینید، از مدلهایی که توی کیف یا جیب جا می شند، تا مدلهایی که می تونید سوارشون بشید نیشخند

ضمنا یک نکته دیگه شاید بد نباشه بدونید که صاحب سگ موظفه که مدفوع سگش رو از روی زمین جمع کنه و به سطل زباله بندازه  و عدم انجام این کار جریمه داره، با این وجود  گاهی می بینید که بعضی از صاحبهای سگها در این کار کوتاهی می کنند. در مورد ادرار سگ چنین قانونی وجود نداره!

مردم سوئد توانایی پذیرش مهاجرها رو دارند.

به نظر می رسه با مرور زمان و ورود مهاجرها به این کشور، مردم این سرزمین خوب می تونند با مهاجرها کنار بیاند و حتی اونها رو دوست دارند. ولی باید مواظب باشید که این به این معنی نیست که بهتون اجازه می دهند که خیلی راحت توی این کشور رشد کنید و به قدرت برسید، و باید گفت راه بسیار درازی برای پیشرفت در پیش خواهید داشت نگران 

خوب فکر کنم برای شروع بد نبود، در آینده باز هم از اخلاقیات مردم سوئد، این سرزمین ابری براتون خواهم نوشت. 

پس تا پست بعدی شاد باشید و موفق بای بای

/ 13 نظر / 343 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجید

سلام دوست عزیز من مجید هستم از تهران ، خیلی سوال در مورد سوئد دارم اما فقط 2 تا میپرسم و اگر جواب بدهی کمک خیلی بزرگی به من کردید ممنون میشوم . 1 - کارم چاپ هست . درآمد کار در سوئد چقدر است ؟ 2 - و آیا در صورت مهاجرت غیر قانونی به سوئد می شود کار مناسبی پیداکرد ؟ منتظر جوابتون هستم ، ممنون میشم .

هادی

سلام، مطالبم به من کمک زیادی کرد تا برای رفتن به سوئد، خواهرزادم رو اماده کنم. می خواد اونجا بره و دانشگاه درس بخونه

عباس ابر هدری

ممنون کاری کنید من هم بیام سوئد شماره موبایلم 09124554031

عباس ابر هدری

شوخی کردم ناراحت نشی

عباس ابر هدری

من خیلی خیلی خرم

زهره رضایی

سلام من خیلی به سوئد علاقه دارم برا ادامه تحصیل بیام معدل دیپلمم بد نیست امیدوارم کمکم کنید09122964457

زهره رضایی

ناراحت نشی

ساها

طبق تجربه شخصی من آدمهای خونسرد و خوبی هستند بهترین دوستم من سوئدی بود و الانم که ایرانم هنوز باهاش دوستم. ولی در نژاد پرستی شون شک نکنید. مودب هستند ولی وای به روزی که یه خارجی بخواد ازشون جلو بزنه. اونم از نوع خاورمیانه ای!!!

مازیار کریمیان

با سلام شرکت بازرگانی پدیده بمنظور گسترش فعالیت تجاری (صادرات و واردات) با سایر کشورها به دنبال دوستان و علاقه مندان ایرانی مقیم خارج از کشور جهت همکاری می باشم ، لطفا در صورت امکان راهنمایی و یا دوستان علاقه مند را معرفی نمایید. مطئنا لطف شما بی پاسخ نخواهد ماند. با تشکر مازیار کریمیان karimian.maziar@gmail.com

همایون

سلام گرامی اگر ممکنه با ایمیل بنده ارتباط برقرار کنید بنده به شدت مایل هستم خارج از ایران زندگی کنم و دوست دارم با کسی که این تجربه رو داشته بیشتر معاشرت کنم سپاس