نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت سوم)

در ادامه دو پست قبلی، چهار مورد دیگر را که قبل از آمدن به سوئد باید در نظر داشته باشید برایتان ترجمه می کنم و می نویسم:

نکاتی که قبل از آمدن به سوئد باید بدانید (قسمت سوم، موارد 9 تا 12)

9-بسیاری از کسب و کارها در ماه جولای تعطیل می شوند.

خیلی دور از ذهن نیست اگر درماه جولای رستورانها و یا فروشگاهها برای مدت یکماه تعطیل شوند. در ماه جولای معمولا کارمندان 4-6 هفته به تعطیلات می روند، قبلا در مورد اتحادیه های حقوق کارگران و رعایت حقوق کارگران در سوئد صحبت کرده ایم.

10- سعی کنید همیشه متعادل (lagom) باشید و تعادل را در تمام زندگی حفظ کنید.

LAGOM (تعادل) در واقع یک کد اجتماعی در سوئد است که هیچ ترجمه مستقیمی در زبان انگلیسی برایش وجود ندارد، (در زبان فارسی هم وجود ندارد و ترجمه تعادل به دلیل معنای باطنی این کلمه هست).

کلمه Lagom به معنای "درست و به اندازه کافی"، "اعتدال"، "مناسب" و معناهای گسترده دیگر است. می توانید معنای این کلمه را در فرهنگ لغت ببینید ولی در واقع این کلمه اشاره به یک رفتار اجتماعی دارد و معنای گسترده ای در زندگی مردم سوئد دارد. رفتار اجتماعی که باعث می شود سوئدیها همواره در تمام زندگیشان بین احساسات و واقعیت، کار و تفریح، ورزش و رژیم غذایی، و در تمام جنبه های زندگیشان رعایت می کنند. مشروب به اندازه می نوشند، سیگار به اندازه می کشند، به اندازه کار می کنند نه طوریکه دیگه رمقی براشون باقی نمونه! به اندازه به مسافرت می روند و تفریح می کنند و.... دانستن این فرهنگ اجتماعی مردم سوئد به شما در شناخت بهتر سوئدیها کمک زیادی خواهد کرد.

11- نزدیک ترین IKEA به محل زندگیتان را شناسایی کنید.

فروشگاههای بسیار کمی در سوئد وجود دارد که بتوانید در آن مبلمان و سرویس چوبی با قیمت مرقون به صرفه پیدا کنید. بنابراین ارزشش را دارد که از نزدیک ترین IKEA به محل زندگی شما  بازدید کنید. بسیاری از فروشگاههای IKEA سرویس رایگان از مرکز شهر به فروشگاه و برعکس دارند (البته من به شخصه سرویس رایگان IKEA رو فقط در استکهلم و از مبدا ایستگاه مرکزی شهر به یکی از IKEAهای شهر استکهلم که فکر می کنم بزرگترینش هم هست دیدم!متفکر این سرویس هر یک ساعت از مرکز شهر به سمت IKEA حرکت می کند و همچنین هر یک ساعت یکبار از IKEA به سمت مرکز شهر برمی گردد. اگر در استکهلم زندگی می کنید، حتما برای یکبار هم که شده از این سرویس رایگان لذت ببرید از خود راضی)

12- چه کفشهای زیبایی ولی لطفا آنها را دربیاورید!

به سرعت خواهید فهمید که کفشها در ورود به حریم خصوصی سوئدیها (خانه ها) در آورده می شود. نظریه های مختلفی پیرامون این سنت وجود دارد. بسیاری دلیل آن را پوشیدن طولانی مدت کفش در خارج از منزل مخصوصا در فصل زمستان و به خاگ و گل کشیده شدن کفشها در این فصل می دانند. بنابراین کفش در ورودی منزل درآورده می شود تا از ورود آلودگیهای کفش به منزل جلوگیری شود. 

نظریه دیگر می گوید که این نوعی احترام به خانه سوئدیها ست. در هرحال قبل از رفتن به خانه یک سوئدی در مورد  پوشیدن چکمه هایی که سخت به پا می روند تجدید نظر کنید!لبخند 

 

تا پست بعدی و 4 مورد دیگر از فرهنگ مردم سوئد، شاد و سلامت باشید و نظر یادتون نره!مژه

 

/ 5 نظر / 243 بازدید
ایرانی در وطن عربت پرست!

تو ایران هم باید کفشت رو دم در در بیاری وگرنه مادر شوهرت کلی چیت می گه!!!

hossein

دمت گرم

احسان

سلام- مطالب بسیار مفیدی در وبلاکتون بود. مرسی از راهنمایی هاتون. ممنون

reza

هم وطن خوبم تشکر.شما برای ایرانی ها بیشتر کدام حرفه ها را در سوئد توصیه میکنی؟از خطرهایی که ممکنه یک مهاجر نا آگاه را تهدید کند نیز بنویس.متشکرم

مازیار کریمیان

با سلام شرکت بازرگانی پدیده بمنظور گسترش فعالیت تجاری (صادرات و واردات) با سایر کشورها به دنبال دوستان و علاقه مندان ایرانی مقیم خارج از کشور جهت همکاری می باشم ، لطفا در صورت امکان راهنمایی و یا دوستان علاقه مند را معرفی نمایید. مطئنا لطف شما بی پاسخ نخواهد ماند. با تشکر مازیار کریمیان karimian.maziar@gmail.com